Oplevering Onze Tuinen wijk Roosendaal | Hazenberg

Onze Tuinen wijkverbetering Josephwijk | Roosendaal

Een karakteristieke wijk bomvol oude elementen verduurzamen, dat is de uitdaging die Hazenberg heeft in Roosendaal. De 229 huizen in de Josephwijk zijn verouderd en voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. Samen met woningcorporatie Alwel en gemeente Roosendaal is er daarom gekozen voor een complete herstructurering van de wijk: sloop en vervangende nieuwbouw. Het resulteerde in de wijk 'Onze Tuinen' waarbij er rekening is gehouden met de karakteristieke eigenschappen van deze wijk. 

  • Project

    Onze Tuinen

  • Locatie

    Roosendaal

  • Architect

    Groosman Architecten + Landschapsarchitect RROG

  • Opdrachtgever

    Alwel

  • Adviseur

    Peutz

Van vernieuwing bestaande woningen naar complete herstructurering van de wijk

De vraag voor de Josephwijk begon zo: vernieuw de woningen in de wijk. Maar met denkkracht, onderzoek en samenwerking is de vraag uiteindelijk uitgebreid naar complete herstructurering van de wijk. Ondanks dat de vraag is verbreed wisten we met creatieve oplossingen binnen de financiële kaders te blijven. 

Artist impression

Beste ontwerp Onze Tuinen

Hazenberg heeft in samenwerking met Groosman Architecten het beste ontwerp ingediend. In dit ontwerp hebben we rekening gehouden met aspecten als: bouwkundige- en gebruikskwaliteit, klimaatadaptie en prijs. Maar ook de karakteristieke kenmerken van de voormalige Josephwijk met de herkenbare poortjes. In het plan is speciale aandacht voor de bewoners, zodat zij zo min mogelijk overlast ervaren van deze nieuwbouw. Het is een buurt die voor én door bewoners wordt ontwikkeld en gebouwd. Samen ontwikkelen we ‘Onze Tuinen’.

“Als planontwikkelaar van Hazenberg vind ik het belangrijk dat de bewoners straks een goede, comfortabele en duurzame woning krijgen waar zij zich thuis én prettig in voelen. Dat gevoel begint al bij het binnenrijden van de wijk.”

Bert Evers, Senior Planontwikkelaar

De nieuwe wijk Onze Tuinen

Onze Tuinen in Roosendaal

Oude elementen, zoals de vorm boven de voordeur, komen terug in het nieuwe ontwerp

Er zijn zo'n 200 nieuwbouw woningen gebouwd

Zo zag de wijk er voorheen uit

Groene, duurzame én karakteristieke wijk

Samen met Alwel hebben we een duidelijke visie en ambitie voor de wijk: een ruim opgezette, duurzame buurt met ruimte voor diverse uitnodigende plekken waar bewoners elkaar kunnen ontmoeten. Daarnaast is er veel aandacht voor vergroening, circulariteit en duurzaamheid. Niet alleen voor de woningen, maar ook de buitenruimtes krijgen de aandacht die ze verdienen.

We realiseren eigen waterbehoud in de wijk door middel van ‘urban wadies’. Zowel de gemeente Roosendaal als wij van Hazenberg streven naar duurzaamheid en zijn daarom samen tot deze ideeën gekomen.

Alle woningen in de Josephwijk zijn minimaal energieneutraal. Een aantal woningen zijn energieverbruiksneutraal, van toepassing op huishoudelijke apparaten. Dit ligt boven de standaard. De gebieden achter de woningen op het terrein worden parkeertuinen. Daar hebben we qua beplanting en waterretentie ingestoken op de biodiversiteit. Dit is zowel voor de bewoners als voor de duurzaamheid en vergroening van de wijk positief.

Het bruikbare materiaal dat uit de sloopwoningen komt, wordt verwerkt in de nieuwbouwwoningen.

Oplevering Onze Tuinen

De herstructurering van de wijk vond plaats in drie fases om overlast voor bewoners zo veel mogelijk te beperken. Het project startte in 2022 en eind 2025 is de laatste fase van het project opgeleverd. Zo leveren we een bijzonder project: een buurt die nieuwe kansen biedt voor bewoners en inspiratie geeft voor een groene toekomst.

Timelapse herstructurering Onze Tuinen

2022 t/m 2025

Stuur project door